Pages

piątek, 22 grudnia 2017

Makowiec mojej Mamy


Przepyszny, tradycyjny makowiec wg sprawdzonego przepisu mojej Mamy :). Niegdyś obecny na świątecznym stole w moim rodzinnym domu w każde Boże Narodzenie. Makowiec jest mięciutki, aromatyczny, wypełniony wspaniałą, domową masą makową bogatą w bakalie. Do takiego makowca naprawdę warto własnoręcznie przygotować makową masę; tej gotowej z puszki akurat w tym przypadku nie polecam...i wiem co mówię ;), ponieważ bazuję na niemiłym doświadczeniu mojej Mamy właśnie z taką gotową masą ( pozwolicie jednak, że w szczegóły wdawać się nie będę ;) ). Z przepisu wychodzą 4 strucle; jeżeli jest to dla Was za dużo, możecie oczywiście zrobić wszystko z połowy składników. Makowce bardzo dobrze się mrożą, po rozmrożeniu są równie smaczne, więc tak naprawdę nawet większa ilość się nie zmarnuje ;). Jeśli Waszym zdaniem na świątecznym stole nie może zabraknąć makowej strucli, bardzo polecam ten przepis :).


Składniki na ciasto:
  • 1 kg mąki pszennej
  • 400 ml mleka
  • 50 g drożdży
  • 1 jajko
  • 3 żółtka
  • 120 g masła
  • 240 g cukru
  • kilka kropel aromatu migdałowego
  • szczypta soli
Masa makowa:
  • 500 g maku
  • 150 g cukru
  • 4 łyżki miodu
  • 50 g masła
  • 100 g rodzynków
  • około 50 g  ulubionych orzechów, posiekanych
  • opcjonalnie - pół szklanki kandyzowanej skórki pomarańczowej
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • ekstrakt z migdałów lub aromat migdałowy - ilość wedle uznania, do smaku ( u mnie około 2 łyżeczki )
  • 3 białka
Wykonanie:

Ciasto:

Zrobić rozczyn z drożdży; w tym celu pokruszone w miseczce drożdże rozetrzeć z 2 łyżeczkami cukru. Gdy zmienią konsystencję na płynną, dodać 1 łyżkę mąki i dokładnie rozmieszać, aby nie było grudek. Wlać odrobinę letniego mleka i wymieszać. Rozczyn powinien mieć konsystencję gęstej śmietany. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
UWAGA: Składniki do rozczynu odejmujemy z odmierzonych składników na ciasto.

Masło roztopić i przestudzić.

Żółtka oraz całe jajko utrzeć z cukrem na jasną, puszystą masę.

Mąkę pszenną przesiać do miski, wymieszać z cukrem i szczyptą soli. Dodać wyrośnięty rozczyn, utarte jajka, aromat migdałowy oraz mleko i wymieszać wszystko do połączenia, następnie wyrabiać przez kilka minut. Wlać przestudzone masło i wyrobić gładkie, elastyczne ciasto, które będzie odchodzić od ręki oraz od ścianek naczynia. Podczas wyrabiania należy starać się wtłoczyć w ciasto jak najwięcej powietrza. Dobrze wyrobione ciasto uformować w kulę, miskę przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia/do podwojenia objętości ( około 1,5 - 2 godziny ).


Masa makowa:

Mak zalać wrzątkiem do pokrycia, odstawić do całkowitego wystudzenia. Po tym czasie mak odcisnąć z nadmiaru wody przy pomocy np. czystej ściereczki lub gazy. Odsączony mak dwukrotnie zemleć w maszynce do mięsa, podczas drugiego mielenia dodając cukier - przykładowo: 2 łyżki maku, 1 łyżka cukru.
UWAGA: Nie jest konieczne mielenie maku wraz z cukrem; cukier może być dodany do zmielonego już maku wraz z pozostałymi składnikami. 

Do zmielonego maku dodać miód, bakalie, cynamon oraz aromat i dokładnie wymieszać. Białka ubić na sztywną pianę i delikatnie wmieszać do masy makowej.


Wyrośnięte ciasto ponownie krótko wyrobić. Podzielić je na 4 równe części. Masę makową również podzielić na 4 równe części.

Każdą część ciasta rozwałkować na prostokąt o o długości około 30 cm i szerokości około 25 cm. Na każdy prostokąt wyłożyć masę makową, pozostawiając około 2 cm wolnego miejsca od brzegów. Zwinąć wzdłuż dłuższego boku jak roladę, końce podkładając pod spód.

Aby zachować ładny kształt makowców i uniknąć zapadnięcia ich wierzchu, każdy z makowców warto zawinąć w papier do pieczenia posmarowany olejem. Najlepiej zawinąć dwukrotnie, pozostawiając około 1 cm wolnej przestrzeni między ciastem a papierem ( aby makowiec miał miejsce do rośnięcia ). Zawinięte makowce umieścić w podłużnych foremkach/keksówkach i pozostawić na około 15 minut do wyrośnięcia.
UWAGA: Zawijanie makowców w papier nie jest konieczne, można umieścić je bezpośrednio w foremkach ( z tym, że wówczas natłuszczonych ), lecz tak jak napisałam wyżej - papier pozwoli zachować ładny kształt naszych strucli.

Piec w temperaturze 170°C przez około 45 minut, do ładnego złoto - brązowego koloru ( kolor będzie widoczny przez papier ).

Upieczone i wystudzone makowce polukrować lub posypać cukrem pudrem.


Smacznego :)





8 komentarzy:

  1. Odpowiedzi
    1. Super :). Życzę udanych wypieków i wesołych świąt! :).

      Usuń
  2. Upiekłam.Już zostanie moim ;) sprawdzonym makowcem.

    OdpowiedzUsuń
  3. Upiekłam! Już zostanie moim sprawdzonym makowcem;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Pyszny!!!! Już pozostanie u mnie jako sprawdzony przepis.;)

    OdpowiedzUsuń