niedziela, 5 lutego 2017

Wuzetka


Ile blogów kulinarnych w internecie tyle różnych wersji tego klasycznego ciastka :). To zróżnicowanie dotyczy zarówno przepisów na krem jak i na same blaty czekoladowe - tu spotkać się można i z ciastem ucieranym i oczywiście ze zwykłym biszkoptem. Natomiast krem to najczęściej bita śmietana, ale niektóre jego wersje to kremy na bazie twarogu, kwaśnej śmietany lub połączenie kwaśnej śmietany i śmietany kremówki. I właśnie tę ostatnią opcję wybrałam ja do swojej Wuzetki. Krem z połączenia kwaśnej śmietany i śmietanki kremówki jest naprawdę fajny w smaku, lekko kwaskowy, nie mdły. Biszkopt kakaowy upiekłam z dodatkiem masła; taki biszkopt jest mniej puszysty od zwykłego biszkoptu, nie wyrasta też tak bardzo. Oba blaty posmarowałam cienką warstwą powideł śliwkowych, ale można użyć innego kwaskowego dżemu. Można też całkiem z niego zrezygnować, jednak wg mnie jest on tutaj nieodzowny :). Podobno w oryginalnej wersji Wuzetki też znajduje się dżem. Tylko...która jest tą oryginalną i gdzie można takowej skosztować...? ;).


Biszkopt kakaowy:
  • 165 g mąki pszennej
  • 30 g mąki ziemniaczanej
  • 6 dużych jajek
  • 180 g cukru
  • 50 g kakao
  • 50 g masła
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 5 łyżek wody
Krem:
  • 400 ml kwaśnej śmietany 18%
  • 500 ml śmietany kremówki 30% lub 36%, schłodzonej
  • 5 łyżek cukru pudru ( lub więcej - do smaku )
  • 20 g żelatyny ( 5 łyżeczek )
  • opcjonalnie - 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
Nasączenie:
  • 2/3 szklanki ponczu - u mnie 100 ml rumu uzupełnione do 2/3 szklanki wodą; może być również odpowiednio: wódka i woda lub nalewka wiśniowa i woda, w wersji bezalkoholowej: taka sama ilość osłodzonej, mocnej herbaty
Polewa czekoladowa:
  • 130 g czekolady gorzkiej lub deserowej
  • 130 ml śmietany kremówki 30% lub 36%
Ponadto:
  • około 300 g powideł śliwkowych
  • 200 ml śmietanki kremówki do wykonania rozetek
Wykonanie:

Biszkopt:

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Mąkę pszenną, mąkę ziemniaczaną oraz kakao przesiać i wymieszać. Połączyć z proszkiem do pieczenia.
Masło roztopić i odstawić do przestudzenia.

Białka oddzielić od żółtek. Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę. Następnie stopniowo dodawać cukier, łyżka po łyżce, miksując przez około 20 - 30 sekund po każdym dodaniu, aż do wyczerpania cukru. Dodawać po kolei żółtka, miksując do połączenia po każdym dodaniu na niskich obrotach miksera.Wsypać przesiane suche składniki i delikatnie wymieszać szpatułką lub łyżką. W trakcie mieszania wlać roztopione i przestudzone masło. Na koniec wlać wodę, delikatnie wymieszać.

Ciasto przelać do formy o wymiarach dolnych około 24 x 34 cm, wyłożonej papierem do pieczenia lub wysmarowanej masłem i wysypanej mąką. Wyrównać. Piec około 25 minut w temperaturze 170°C, do suchego patyczka. Upieczony biszkopt wyjąć, wystudzić. 


Krem:

Żelatynę umieścić w garnuszku i zalać niewielką ilością zimnej wody ( około 1/4 szklanki ), do jej pokrycia. Odstawić na około 10 minut do napęcznienia.

Schłodzoną śmietanę kremówkę ubić na sztywno i włożyć do lodówki.

Kwaśną śmietanę zmiksować z cukrem pudrem.

Napęczniałą żelatynę postawić na palnik i podgrzewać na niewielkim ogniu mieszając, do jej całkowitego rozpuszczenia. Nie dopuścić do zagotowania, żelatyna straci wówczas swoje właściwości żelujące. Rozpuszczoną żelatynę lekko przestudzić, następnie dodać 2 pełne łyżki kwaśnej śmietany i dokładnie wymieszać. Żelatyna ma mieć temperaturę zbliżoną do śmietany, ale musi pozostać płynna. Gdyby ponownie zgęstniała lub zrobiły się grudki, postawić na palnik i podgrzać do odzyskania płynnej konsystencji ( w razie potrzeby powtórzyć czynność z dodaniem śmietany ). Tak zahartowaną żelatynę wlewać do śmietany cały czas miksując na najwyższych obrotach miksera. 

Do kwaśnej śmietany z żelatyną dodać ubitą śmietanę kremówkę, wymieszać do połączenia.


Złożenie ciasta:

Wyrównać wierzch biszkoptu, ścinając jego wybrzuszenie, które zazwyczaj powstaje podczas pieczenia. Przekroić go wzdłuż na 2 blaty.

Jeden z blatów nasączyć połową przygotowanego ponczu. Następnie równomiernie rozsmarować połowę  powideł śliwkowych ( warstwa powideł nie powinna być zbyt gruba ). Na to wyłożyć cały krem śmietankowy, wyrównać. Przykryć drugim blatem biszkoptu, nasączyć pozostałym ponczem, posmarować drugą połową powideł. Schłodzić w lodówce przez około 2 godziny.


Polewa czekoladowa:

Śmietanę kremówkę umieścić w garnuszku, postawić na palnik i podgrzać, prawie do wrzenia. Dodać połamaną czekoladę, odstawić na chwilę, następnie wymieszać do całkowitego rozpuszczenia czekolady i otrzymania gładkiego, jednolitego sosu czekoladowego. Polewę odstawić do przestudzenia i lekkiego zgęstnienia. 


Gęstniejącą polewę rozprowadzić na schłodzonym cieście. Wstawić do lodówki do całkowitego zastygnięcia polewy. Po tym czasie, "rysując" nożem linie na powierzchni ciasta, podzielić je na mniej więcej równe kawałki - u mnie 24 kostki: 6 wzdłuż dłuższego boku i 4 wzdłuż krótszego. Dodatkową śmietanę kremówkę ubić na sztywno* ( można dodać 1 łyżeczkę cukru pudru ). Ubitą śmietankę przełożyć do rękawa cukierniczego z ozdobną tylką lub do szprycy i na każdym kawałku/kostce wycisnąć rozetkę. Schłodzić w lodówce.


 * jeżeli używacie śmietany 30%, to tu polecam usztywnić ją zagęstnikiem do śmietany, tzw. śmietan - fixem




Smacznego :)







0 komentarze:

Prześlij komentarz

Łączna liczba wyświetleń

 

Opowieści z piekarnika Template by Ipietoon Cute Blog Design

Blogger Templates