Przesmaczne rogaliki z krucho - drożdżowego ciasta, napakowane soczystymi jabłuszkami z dodatkiem cynamonu :). Ciasto jest niebywale proste w wykonaniu, nie wymaga wyrastania ( ani po wyrobieniu, ani po uformowaniu rogalików - wyrasta w piekarniku ), a do tego bardzo dobrze się z nim pracuje. Po upieczeniu rogaliki są mięciutkie i lekko chrupiące, utrzymują świeżość również do dnia następnego ( możliwe, że i do kolejnego, lecz nie dane nam było się o tym przekonać ;) ). Możecie oczywiście wykonać je z innym nadzieniem, choćby klasycznie - z marmoladą, ale gorąco polecam tę jesienną wersję ;).
Składniki na około 50 sztuk:
- 700 g mąki pszennej tortowej
- 250 g masła, zimnego
- 40 g drożdży
- 2/3 szklanki kwaśnej śmietany 18 %
- 1 jajko
- 1 żółtko
- 3 łyżki cukru
- ćwierć łyżeczki soli
- 4 średnie jabłka ( najlepiej kwaśne i twarde )
- sok z połowy cytryny
- kilka łyżek płynnego miodu ( ilość zależy od kwasowości jabłek )
- cynamon do smaku
- 1 jajko + odrobina mleka do posmarowania rogalików
- brązowy cukier do posypania
Nadzienie jabłkowe:
Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne i pokroić w niegrubą kostkę. Skropić sokiem z cytryny, wymieszać. Przełożyć na dużą patelnię lub do rondla i mieszając podgrzewać na średnim ogniu. Gdy jabłka zaczną zmniejszać swoją objętość dodać miód i smażyć przez kilka minut, do momentu, aż jabłka lekko zmiękną, ale nie dopuścić do ich rozgotowania - jabłka powinny zachować swoją formę. Doprawić cynamonem, delikatnie wymieszać i odstawić do całkowitego wystudzenia.
UWAGA: Jeżeli jabłka puszczą dużo soku, najlepiej zagęścić je 1 łyżeczką mąki ziemniaczanej rozpuszczonej w odrobinie zimnej wody - dodać tę zawiesinę do jabłek jeszcze podczas smażenia i wymieszać.
Ciasto:
Drożdże rozetrzeć w miseczce wraz z 1 łyżką cukru, do momentu, aż staną się płynne. Jajko i żółtko wbić do kubka i roztrzepać widelcem.
Mąkę pszenną przesiać, wymieszać z solą i resztą cukru. Dodać pokrojone w kosteczkę masło i wyrobić wraz z mąką między palcami - jak kruszonkę - aż składniki zaczną się ze sobą łączyć. Następnie dodać rozkłócone jajko z żółtkiem, śmietanę, płynne drożdże i zagnieść gładkie, jednolite ciasto.
Ciasto podzielić na 6 równych części. Każdą część rozwałkować na placek, wielkością zbliżony do talerza o średnicy około 25 cm. Następnie przyłożyć ten talerz do rozwałkowanego ciasta i "odrysować" od niego koło, odcinając wystające kawałki ciasta. Powstałe koło podzielić na 8 równych trójkątów.
UWAGA: Dzięki użyciu talerza, uzyskujemy równej wielkości trójkąty, nie jest to jednak konieczne jeśli umiecie rozwałkować ciasto na kształtne koło ;). Polecam jednak tę metodę. Z kawałków odciętego ciasta również możemy zrobić rogaliki, przecież nic nie powinno się zmarnować ;).
Na każdy trójkąt, od szerszej strony, kłaść łyżeczkę nadzienia i zwijać w rogalik. Rogaliki odkładać na blachę ( lub dwie ) wyłożoną papierem do pieczenia, w odstępach od siebie.
Piekarnik rozgrzać do temperatury 180°C. Przed pieczeniem każdy rogalik posmarować jajkiem roztrzepanym z odrobiną mleka i posypać brązowym cukrem. Piec około 15 minut, do ładnego złoto - brązowego koloru.
Smacznego :)
Ależ zgrabne Ci wyszły!
OdpowiedzUsuńDziękuję i pozdrawiam :):):)
UsuńTe rogaliki cudnie wyglądają :)
OdpowiedzUsuńDziękuję :) Zachęcam do upieczenia :)
UsuńCzy zamiast zwykłych drożdży, mogą być suszone?
OdpowiedzUsuńOczywiście. Zawsze możemy zamienić świeże drożdże na drożdże suszone, trzeba tylko przeliczyć ile będziemy ich potrzebować, w tym przypadku 20 g drożdży suszonych ( 40 g drożdży świeżych : 2 ). Drożdże suszone wystarczy wymieszać z mąką.
UsuńCzy zamiast normalnych drożdży, mogę dodać suszonych?
OdpowiedzUsuńOdpowiedziałam na takie samo pytanie powyżej :).
Usuń