środa, 14 lipca 2021

Ciasto z kremem bawarskim i malinami

 


Bardzo smaczne, lekkie ciasto, składające się z puszystego biszkoptu, delikatnego kremu bawarskiego oraz warstwy galaretki i zatopionych w niej soczystych malin. Jeśli chodzi o krem bawarski - jest to krem nieco podobny do słynnej Panna Cotty, ale jest od niej bardziej puszysty, a konsystencję ma wręcz piankową. Wspaniale smakuje ze świeżymi owocami. To był mój pierwszy raz z kremem bawarskim, i choć uważam, że nie jest trudny w wykonaniu, to uprzedzam, że na pewnym etapie należy być czujnym, bo wystarczy chwila nieuwagi, by pyszny krem zamienił się w jajecznicę. Moje pierwsze podejście właśnie tak się zakończyło ;) Nie mniej jednak uważam, że warto go wykonać i cieszyć się smakiem pysznego domowego ciasta! Krem bawarski można przygotować również jako indywidualny deser, np. w pucharkach i podać z owocami lub musem owocowym. A zamiast malin możecie wykorzystać inne owoce lata lub ich mieszankę - wedle uznania. Bardzo polecam :)


Biszkopt:

  • 110 g mąki pszennej tortowej ( około 2/3 szklanki )
  • 10 g mąki ziemniaczanej ( 1 łyżka )
  • 150 g cukru ( około 2/3 szklanki )
  • 4 jajka
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia ( płaskiej )
  • 1 łyżeczka octu 10 %
Nasączenie:
  • sok z połowy niedużej cytryny
  • 50 ml wody
  • 1 łyżeczka cukru
Krem bawarski:
  • 5 żółtek
  • 100 g cukru
  • 500 ml mleka 
  • 500 ml śmietany kremówki 30% lub 36%, schłodzonej
  • 1 łyżeczka pasty z wanilii lub 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii, lub 1 laska wanilii, lub opakowanie cukru z prawdziwą wanilią
  • 20 g żelatyny ( 5 łyżeczek )
Galaretka z owocami:
  • około 400 g malin lub innych owoców lata np. truskawek, czereśni, wiśni, jagód, borówek amerykańskich
  • 2 galaretki malinowe ( lub inne ) + 600 ml wody
Wykonanie:

Biszkopt:

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Białka oddzielić od żółtek. Do żółtek wsypać proszek do pieczenia i wlać ocet, dokładnie wymieszać. Białka ubić na sztywną pianę. Następnie dodawać stopniowo cukier, łyżka po łyżce, nie przerywając ubijania, aż do wyczerpania cukru. Dodać masę żółtkową i zmiksować na niskich obrotach miksera. Dodać przesiane obie mąki i delikatnie wymieszać szpatułką lub łyżką. 

Ciasto przelać/przełożyć do formy o wymiarach 23 x 33 cm, wyłożonej papierem do pieczenia lub wysmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą/mąką, wyrównać. Piec około 20 minut w temperaturze 180°C, do suchego patyczka. Upieczony biszkopt lekko przestudzić w formie, następnie wyjąć z formy i odłożyć do całkowitego wystudzenia.

Składniki ponczu wymieszać.

Z wystudzonego biszkoptu delikatnie zdjąć skórkę. Biszkopt umieścić z powrotem w formie lub w rancie cukierniczym i nasączyć ponczem.


Krem bawarski:

Żelatynę zalać niewielką ilością zimnej wody, tylko do jej pokrycia. Wymieszać i odstawić na około 10 minut do napęcznienia.

Żółtka utrzeć z cukrem i wanilią na bardzo puszystą i jasną masę.
UWAGA: W przypadku użycia świeżej laski wanilii, należy wydrążyć z niej ziarenka i dodać do gotującego się mleka.

Mleko zagotować. Zdjąć z ognia i połowę dodać do utartych żółtek mieszając rózgą kuchenną. Mleko należy wlewać do żółtek stopniowo, aby nie spowodować ścięcia się żółtek. Powstałą masę przelać do garnuszka z pozostałym mlekiem i podgrzewać na niewielkim ogniu, cały czas mieszając łyżką, aż masa zacznie lekko oblepiać łyżkę. Zdjąć z ognia.
UWAGA: Nie można doprowadzić do zagotowania masy, gdyż natychmiast się zwarzy! Jeżeli macie termometr cukierniczy, to bardzo polecam z niego skorzystać - temperatura masy powinna mieć 82°C.

Napęczniałą żelatynę rozpuścić, np. w kuchence mikrofalowej, uważając, aby jej nie zagotować, gdyż straci swoje właściwości żelujące. Rozpuszczoną żelatynę dodać do gorącej masy mleczno-żółtkowej, dobrze wymieszać. Masę przecedzić przez gęste sitko i odstawić do całkowitego wystudzenia. Można przyspieszyć ten proces, wstawiając garnuszek z masą do większego naczynia z zimną wodą, często mieszać.
UWAGA: Jeśli na kremie utworzy się coś w rodzaju kożucha, krem należy przetrzeć przez sitko.

Wystudzony krem wstawić do lodówki do momentu, aż zacznie lekko gęstnieć, należy jednak tego pilnować, gdyż krem nie może za bardzo stężeć.

W międzyczasie ubić schłodzoną śmietanę kremówkę na sztywno, włożyć do lodówki.

Lekko gęstniejący krem dodać do ubitej śmietanki i krótko zmiksować na niskich obrotach miksera lub wymieszać rózgą kuchenną do dokładnego połączenia. Krem wyłożyć na biszkopt w formie, wyrównać. Wstawić do lodówki do stężenia.


Galaretka z malinami:

Obie galaretki rozpuścić w 600 ml przegotowanej, gorącej wody. Odstawić do wystudzenia i lekkiego zgęstnienia.

Maliny ułożyć na wierzchu ciasta, zalać tężejącą galaretką. Wstawić do lodówki na co najmniej kilka godzin, a najlepiej na całą noc.


Smacznego :)


10 komentarze:

  1. IDEALNE. Przynajmniej dla mnie, bo uwielbiam tego typu ciasta!

    OdpowiedzUsuń
  2. Po upieczeniu wyjąć ciasto z piekarnika i z wysokości około 40 cm upuścić w formie na podłogę.

    OdpowiedzUsuń
  3. Takie ciacha uwielbiam, w sumie dawno nic nie piekłam.

    OdpowiedzUsuń
  4. Oj nigdy nie jadłam takiego ciasta. Krem bawarski jest mi nie znany

    OdpowiedzUsuń
  5. Wygląda obłędnie. Nie jem słodyczy ale na takie ciacho bym się skusiła

    OdpowiedzUsuń
  6. Muszę spróbować, zapowiada sie smacznie

    OdpowiedzUsuń
  7. Krem bawarski, no nie miałam okazji jeszcze jeść ciasta z nim. Z wielką chęcią zapiszę sobie przepis i wypróbuję

    OdpowiedzUsuń
  8. Żeby nie zrobił się kożuch można budyń przykryć folią spożywczą,czy do ubitej śmietany dokładać budyń partiami czy połączyć całość za jednym razem ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że można tak zrobić z tą folią spożywczą, należy tylko pilnować by krem nie zaczął za bardzo tężeć. W przepisie napisałam, że krem dodajemy do ubitej śmietanki, nie ma potrzeby dodawać go partiami. Pozdrawiam :)

      Usuń

Łączna liczba wyświetleń

 

Opowieści z piekarnika Template by Ipietoon Cute Blog Design

Blogger Templates