Jeśli lubicie klasyczne wypieki, to mam dziś dla Was taki właśnie przepis. No bo biszkopt z kremem budyniowym i owocami, to już klasyka :). Często w takich ciastach pojawia się też galaretka. U mnie jej dziś nie ma, jest za to pyszna wiśniowa żelka. A jak wiśnie, to biszkopt kakaowy, bo według mnie najlepiej pasuje do tych owoców. Z kremem budyniowym poszłam trochę na łatwiznę, bo przygotowałam go z kupnego budyniu...ale przecież nie ma nic złego w tym, że czasem się pójdzie na skróty ;). Poza tym taki budyń i krem na jego bazie też jest smaczny. Do żelki wiśniowej można spokojnie użyć wiśni mrożonych ( choć ja skorzystałam ze świeżych, własnych :) ), ale by podbić wiśniowy smak, warto przemycić do ciasta trochę świeżych wiśni. Bardzo smaczne, proste w przygotowaniu ciasto :). Polecam!
Przygotowanie ciasta najlepiej zacząć od ugotowania budyniu, gdyż będzie potrzebował sporo czasu, aby dobrze wystygnąć. Przed wykonaniem kremu warto też przygotować żelkę wiśniową, która również będzie potrzebowała czasu na wystygnięcie, choć tutaj proces ten można przyspieszyć wstawiając garnuszek z gorącym musem wiśniowym do większego naczynia z zimną wodą i w ten sposób wystudzić, mieszając od czasu do czasu.
Biszkopt kakaowy:
- 90 g mąki pszennej tortowej
- 10 g kakao
- 3 duże jajka
- 120 g cukru
- pół łyżeczki proszku do pieczenia
Krem budyniowo-maślany:
- 600 ml mleka
- 2 opakowania budyniu śmietankowego ( opakowanie na 500 ml mleka )
- 60 g cukru
- 250 g masła, w temperaturze pokojowej
Żelka wiśniowa:
- 600 g wydrylowanych wiśni ( można użyć mrożonych )
- 1,5 opakowania galaretki o smaku wiśniowym
- 1-2 łyżki cukru, do smaku
Nasączenie biszkoptu:
- 80 ml wody
- 2 łyżki likieru wiśniowego lub likieru Amaretto
Dodatkowo:
- około 200 g wydrylowanych wiśni
Wykonanie:
Biszkopt kakaowy:
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Mąkę pszenną, kakao oraz proszek do pieczenia przesiać i wymieszać.
Białka oddzielić od żółtek. Białka ubić ze szczyptą soli na sztywno. Następnie stopniowo dodawać cukier, łyżka po łyżce, ubijając na najwyższych obrotach miksera po każdym dodaniu przez około 20 sekund, aż do wyczerpania cukru. Dodawać po kolei żółtka i ubijać, już na niskich obrotach miksera, do dokładnego połączenia. Dodać przesiane suche składniki i delikatnie wymieszać szpatułką do połączenia.
Ciasto przełożyć do formy o wymiarach dolnych 20 x 30 cm, wyłożonej papierem do pieczenia, wyrównać. Piec przez około 15 minut w temperaturze 180°C, do suchego patyczka. Po upieczeniu biszkopt wyjąć z piekarnika i odłożyć do całkowitego wystudzenia.
Krem budyniowo-maślany:
Odlać około 200 ml mleka i rozrobić w nim budynie.
Resztę mleka przelać do garnuszka, dodać cukier i podgrzewać do rozpuszczenia cukru. Mleko zagotować, następnie zestawić z ognia i wlać rozrobiony proszek budyniowy cały czas mieszając ( najlepiej rózgą kuchenną ). Postawić z powrotem na palniku i nie zaprzestając mieszania ( mieszamy energicznie, aby nie zrobiły się grudki; budyń będzie bardzo gęsty ) zagotować. Ugotowany budyń przykryć folią spożywczą w taki sposób, aby dotykała jego powierzchni i odstawić do całkowitego wystudzenia.
Masło utrzeć na puszystą i jaśniejszą masę ( przez kilka minut ). Następnie stopniowo dodawać chłodny budyń, ucierając/miksując po każdym dodaniu, do połączenia. Nie należy miksować zbyt energicznie, gdyż krem może się zwarzyć.
Żelka wiśniowa:
Wiśnie umieścić w garnuszku, wymieszać z cukrem. Postawić na palniku i podgrzewać mieszając do rozpuszczenia cukru i zagotowania. Wiśnie gotować przez około 2 minuty. Zdjąć z ognia i zmiksować blenderem na gładki mus. Do gorącego jeszcze musu ( jeżeli w międzyczasie trochę przestygł, należy ponownie go podgrzać ) wsypać galaretkę i wymieszać do dokładnego jej rozpuszczenia. Odstawić do całkowitego wystudzenia i lekkiego zgęstnienia.
Złożenie ciasta:
Dodatkowe wiśnie osuszyć z soku na ręczniku papierowym i przekroić na pół.
Składniki nasączenia wymieszać.
Z wystudzonego biszkoptu zdjąć skórkę. Nasączyć go przygotowanym ponczem. Na nasączonym biszkopcie poukładać połówki wiśni. Na to wyłożyć krem budyniowo-maślany, najlepiej partiami, aby nie naruszyć wiśni i aby lepiej się rozsmarował. Krem wyrównać. Ciasto wstawić do lodówki na około pół godziny.
Po tym czasie na wierzch ciasta wylać tężejącą żelkę wiśniową. Wstawić do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc.
Smacznego :)
Słodki klasyk, który uwielbiam od lat. :)
OdpowiedzUsuń